Czy jest nowe prawo jak znaleźć psychologa? - dbam o siebie

psychoterapia-gestalt.pl

Psychoterapia Gestalt

Jednym z głównych nurtów psychoterapeutycznych jest nurt humanistyczny, w ramach którego można wyróżnić psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest podejście holistyczne, które polega na ujmowaniu organizmu człow

Czy jest nowe prawo jak znaleźć psychologa? - dbam o siebie psychoterapia-gestalt.pl
ieka, jego ciała oraz psychiki, jako jednej całości. Psychoterapia Gestalt, należąca do nurtu humanistycznego, zakłada że każdy aspekt istnienia człowieka jest równie ważny i jest poruszany w trakcie terapii. Aspektami, które składają się na życie człowieka, to emocje, cielesność, intelekt oraz budowanie relacji z otoczeniem. Taki rodzaj terapii zakłada, że życiem człowieka rządzi proces homeostazy, czyli zdolność utrzymania stałości paramentów wewnętrznych. Najważniejszą formułą terapii Gestalt jest "tu i teraz", czyli skupienie się na doświadczaniu siebie oraz otoczenia. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, które odbywa się poprzez wzrost umiejętności definiowania własnych potrzeb oraz poprzez głębsze zrozumienie przyczyn własnych wyborów.


Terapia jest jednak także formą zwykłego

Na terapię najczęściej uczęszczają pacjenci zmagający się z bardzo poważnymi problemami. Nienaturalny i nieprawidłowy stan psychiczny uniemożliwia im funkcjonowanie w społeczeństwie, tak więc logicznie rzecz biorąc wymaga on leczenia, które zapewnia zwykle albo terapia indywidualna, albo terapia grupowa. Czasami psychoterapie pomagają też tym ludziom, którzy bez żadnej większej przyczyny odczuwają coraz częściej smutek albo po prostu nie czerpią już takiej przyjemności z życiowych sytuacji. O swój stan psychiczny warto wtedy zawalczyć. W przeciwnym wypadku może się on przerodzić w coś znacznie poważniejszego, czyli np. w depresję.

Jeżeli chodzi natomiast o konkretne schorzenia czy przypadłości, psychoterapia na pewno pomoże osobom, które chorują na nerwicę lękową, depresję, nerwicę natręctw bądź nadmierną nieśmiałość, nierzadko przeradzającą się w fobię społeczną. Terapia jest jednak także formą zwykłego wsparcia oraz nauki samego siebie. Każdemu może się ona przydać i u każdego może się sprawdzić.


Możemy dokonać wyboru pomiędzy jedną a

Każdy z nas ma swoje większe, albo mniejsze problemy, z którymi stara się sobie poradzić. Niektóre z nich udaje nam się rozwiązać samodzielnie, ale są też takie, które wymagają wsparcia specjalisty, bo bez tego czasami nie uda nam się wrócić do normalnego życia. Są bowiem w życiu takie sytuacje, które zmieniają nasze życie na zawsze, a powrót do normalności może trwać bardzo długi czas. Nie można jednak ciągle trwać w tej sytuacji, bo to tylko pogłębia i tak złą już sytuację. Pomocą tą może okazać się psychoterapia. Śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy, rozwód lub rozstanie z partnerem to kilka sytuacji, które są bardzo dla nas trudne i sami możemy nie poradzić sobie z tym, aby normalnie żyć, dlatego uczęszczanie na tego rodzaju terapię może bardzo nam pomóc. Istnieje terapia indywidualna, bądź terapia grupowa. Jedna z nich polega na rozmowie terapeuty z pacjentem sam na sam, natomiast podczas drugiej spotykają się wszyscy uczestnicy takich zajęć, opowiadając o sytuacji, która doprowadziła ich do konieczności brania udziału w terapii. Możemy dokonać wyboru pomiędzy jedną, a drugą formą terapii, a po jakimś czasie od rozpoczęcia takiego wsparcia zacząć normalne życie.


Czy warto skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych współcześnie terapii, która pomaga wielu pacjentom z uporaniem się z różnymi problemami natury psychologicznej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest polecana szczególnie dla osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi oraz stanami depresyjnymi. Nurt terapii poznawczo-behawioralnej może pomóc pacjentom z różnymi zaburzeniami i chorobami, jak na przykład z bulimią, anoreksją czy też przy zaburzeniach osobowości z pogranicza. Psychoterapia poznawczo-behawioralna bywa bardzo skuteczna w radzeniu sobie z wieloma problemami natury psychicznej. Celem tego rodzaju terapii jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez stopniową zmianę zachowań oraz sposobu myślenia. Terapia poznawczo-behawioralna zajmuje się eliminacją konkretnego problemu, bez szukania jego źródeł w nieświadomości. Wielu psychoterapeutów specjalizuje się w przeprowadzaniu terapii poznawczo-behawioralnej, która stanowi jedną ze skuteczniejszych metod terapeutycznych.